Синдикат Управе Републике Српске дана 15.10.2019. године одржао је преговоре са представницима Министарства управе и локалне самоуправе на тему измјене Закона о платама за запослене у органима управе, како би се исти ускладили са Законом о раду, те како би на тај начин радници знали разлику између плате, топлог оброка и регреса! Током састанка било је ријечи и о измјенама и допунама Посебног колективног уговора за запослене у локалним самоуправама Републике Српске.
Испред Синдиката управе Републике Српске преговоре су водили Божо Марић, предсједник и Синиша Ћеркета, потпресдједник, Милорад Митровић секретар СУРС, а подршка делегацији СУРС није изостала ни од Жељка Тепавчевића предсједника Конфедерације синдиката Републике Српске, док су испред Владе Републике Српске присуствовали ресорни помоћници министра управе, помоћник Славица Лукић за ресор локалне самоуправе и помоћник за ресор управе, Никола Кнежевић.
„Наши захтјеви су као што смо већ и најавили одговарајуће измјене и допуне законских рјешења којима се регулишу плате у јавном сектору, у органима управе и ПКУ у оквиру јединица локалне самоуправе. У оквиру Закона о платама тражимо измјене на начин да се посебно искажу накнаде за регрес и накнада за топли оброк чиме би се ова права регулисала на јединствен начин за све раднике запослене у Републици Српској, без обзира ко је послодавац. У овој ситуацији накнада за топли оброк и регрес не би биле урачунате у износ основне плате и морале би се посебно исказивати. У крајњој линији ове измјене ће довести до раста зарада у јавном сектору. Сврха накнаде трошкова за топли оброк је да запосленом надокнаде егзистенцијални трошкове за храну за вријеме проведено на раду и представља једно од темељних права у вези са радом. Право на топли оброк представља трошак исхране радника и не може бити садржан и обједињен у оквиру института основне плата радника. Остваривање права на топли оброк и регрес представљају нужан предуслов да би се рад уопште могао одвијати и ово право мора бити на исти начин уређено за све раднике Републике Српске без обзира којем сектору они припадали. Недопустиво је да Влада Републике Српске као послодавац својим радницима исплаћује плате мање од најниже загарантоване плате у Републици Српској јер се кроз тренутне законе исказују примања, а не плате! Током преговора, говора је било и око утврђивања нове цијене рада. Када је у питању ПКУ за локалне самоуправе Републике Српске, истакнут је захтјев за хитним повећањем цијене рада у оквиру ЈЛС, а да се у периоду пред нама приступи преговорима за израду новог ПКУ, с обзиром на то, да постојећи ПКУ истиче у марту 2020.године“ казао је Марић.
„Састанак је можемо рећи био и више него конструктиван, тако да се одговор о наведеним захтјевима може врло брзо очекивати. У прилог овој тврдњи иде и чињеница да је Синдикат Управе Републике Српске орјентисан за истинску и искрену борбу за побољшање положаја запослених у досадашњем раду у највећем броју случајева наилазио је на конструктивну сарадњу са свим релевантним институцијама Републике Српске. Вјерујемо да ће Влада препознати спремност и капацитете Синдиката у решавању уочених системских проблема и тако заштити права сваког радника. Задовољни смо договореним и убрзо очекујемо одговор“, рекао је Ћеркета.