Бања Лука, 30. јануар 2025 – Пројекат CAM2025, амбициозна иницијатива усмјерена ка унапређењу равнотеже између пословног и породичног живота у Босни и Херцеговини, представљен је на конференцији за медије одржаној у Бања Луци. Овај пројекат окупља кључне партнере и стручњаке из различитих сектора с циљем провођења системских промјена у законодавном, друштвеном и економском оквиру земље.
Основни циљеви CAM2025 укључују:
Кључне активности пројекта укључују квантитативну и квалитативну студију на узорку од 430 жена узраста 18-45 година, с циљем идентификације препрека и израде препорука за политике засноване на доказима. Такођер, биће развијени образовни материјали и приручници за едукацију синдикалних лидера и шире јавности. Планирана је и студијска посјета Србији ради размјене искустава и преузимања најбољих пракси у области родне равноправности и породиљских права.
Према детаљима пројекта, учесници ће заговарати хармонизацију породиљских накнада на нивоу ентитета и кантона, као и промоцију флексибилних радних аранжмана. Кампања јавне свијести ће користити разне медијске платформе за редефинисање друштвених ставова о родитељским улогама.
Овај пројекат адресира кључне изазове, као што је неуједначен законодавни оквир, који тренутно обухвата 12 различитих режима за породиљске накнаде, што доводи до дискриминације и неуједначених права. Дубоко укорењене родне стереотипе ограничавају улогу очева у бризи за децу, док економске и институционалне препреке укључују недосљедно спровођење закона и недостатак финансијске подршке за породиљске накнаде.
Кључни партнери укључени у CAM2025 су синдикати као што су Синдикат Управе Републике Српске (СУРС), СУФБиХ (Синдикат управе Федерације БиХ) и СДСЗ (Синдикат државних службеника и запосленика у институцијама БиХ), истраживачке институције попут Института за филозофију и друштвену теорију Универзитета у Београду, као и невладине организације попут Организацијa креативног окупљања (ОКО) и Синдикалног едукативног центра (СЕЦ).
Очекивани резултати CAM2025 пројекта укључују успостављање јединственог права на породиљске накнаде у Босни и Херцеговини, стварање системских услова за веће учешће очева у бризи за децу, као и оснаживање лидера синдиката и локалних актера за заговарање родне равноправности. Поред тога, иницијатива има за циљ промоцију заједничких родитељских улога у циљу разбијања традиционалних родних стереотипа и подршку родитељима у усклађивању каријере и породичног живота, уз могуће повећање наталитета и смањење емиграције.
У закључку, CAM2025 представља правовремену и кључну иницијативу која се усклађује са приоритетима Европске уније у области родне равноправности. Адресирањем системских препрека и промовисање равнотеже одговорности, овај пројекат ствара могућности за успостављање праведнијег и подржавајућег окружења за жене у Босни и Херцеговини. Свеобухватна иницијатива, која комбинује истраживање, заговарање, едукацију и јавни ангажман, осигурава дугорочне и значајне промјене у друштву.
CAM2025 не само да тежи унапређењу права жена и родитеља, већ и доприноси ширем циљу стварања бољих услова за породице у Босни и Херцеговини, чиме се настоји подићи квалитета живота и створити стабилнија будућност за све грађане.