Делегација Синдиката управе Републике Српске боравила у радној посјети Савјету Европе

Делегација Синдиката управе Републике Српске коју су чили предсједник Божо Марић и потпредсједник Синиша Ћеркета била је у дводневној посјети Савјету Европе.

Савјет Европе (енгл. Council of Europe (CoE), франц. Conseil de l’ Europe) је регионална међународна организација европских земаља, чије се седиште налази у Палати Европе (франц. Palais de l’ Europe), у Стразбуру, на граници Француске и „Њемачке. Сврха Савјета Европе огледа се у остварењу основних личних и демократских права и слобода у Европи, а најважнији акти су доношење Европске конвенције о људским правима (1950.) (енгл. European Convention on Human Rights) и успостављање Европског суда за људска права (енгл. European Court of Human Rights) (1998), као сталног система правне заштите (Протокол бр. 11 Европске конвенције о људским правима).

Савјет Европе има 47 чланица, које су истовремено и потписнице Европске конвенције о људским правима.

Иако је организација наднационалног и европског карактера, Савјет Европе не припада институцијама Европске уније, није Европски савјет ни Савјет Европске уније.

Чланство у Савјету Европе није условљено чланством у Европској унији, мада је свих 28 земаља Европске уније, учлањено у Савјет Европе. Поред чланица, Савјет Европе и Европску унију повезује идеја о уједињеној Европи, а у Нацрту Европског устава је наглашено да права и слободе Европске конвенције о људским правима чине саставни дио највишег европског правног акта (Европски устав, чл. 9).

Један од циљева посјете био је повезивање са релевантним европским структурама које се баве соц. правима, те утврђивање на који се начин Савјет Европе институционално бави радницима и њиховим правима, односно ближе упознавање са Европском социјалном повељом и тиме гдје се сам синдикат може наћи у њеном спровођењу на националном нивоу и регионалном нивоу. Првог дана посјете представници Синдиката управе Републике Српске су се у Стразбуру састали и разговарали са амбасадором сталне мисије БиХ при Савјету Европе, Предрагом Гргићем. Уз обострано задовољство због уприличеног сусрета, изражена је спремност за наставак сарадње путем разговора и пружања сваког вида помоћи наше сталне мисије у Савјету Европе.

Након тога у Омладинском центру Савјета Европе одржан је састанак са директорицом омладинског сектора Савјета Европе,  Тином Мулкахи, директорицом Омладинског центра Савјета Европе. Циљ овог састанка био је упознавање са концептом рада овог центра, као и програмским дјеловањем и едукативним програмом овог центра који у Стразбуру успјешно функционише већ 46 година. У закључку овог  састанка указано је на значај заједничког подизања капацитета синдиката на регионалном нивоу са акцентом на младе раднике, те да је приједлог да се, када буде расписан позив за реализацију тренинг курсева у неком од европских омладинских центара у Стразбуру или Будимпешти (почетком 2019), синдикати организују и заједнички конципирају један тренинг програм на тему од регионалног значаја.

Другог дана представници Синдиката управе РС  састали су се и разговарали са Јаном Малиновским, директором одељења Европске социјалне повеље у Савјету Европе. Циљ састанка био је како унаприједити положај радника у Републици Српској, БиХ и региону, са посебним освртом на права утврђена кроз Европску социјалну повељу.

Државе чланице ЕУ, уз изузетак Велике Британије, 1989. године прихватиле су Повељу о основним социјалним правима радника, познату под називом Социјална повеља. Та повеља сматра се политичким инструментом који садржи „моралне обавезе“ које треба да гарантују да ће се у државама чланицама поштовати одређена социјална права. Та права првенствено се односе на тржиште рада, стручну обуку, једнаке могућности те радно окружење. Европска комисија је задужена да одредбе садржане у Социјалној повељи даље преточи у законодавство Европске уније. Велика Британија је 1997/1998 донијела одлуку о потписивању Повеље. Права садржана у Социјалној повељи укључена су у Повељу о основним правима ЕУ (2000) која ће ступањем на снагу Уговора из Лисабона (2007/2009) постати обавезујућа за институције ЕУ и државе чланице ЕУ.

У разговору је разговарано о могућности реализације пројеката који би се концептуално односио на улогу синдиката у промовисању Европске социјалне повеље на националном и регионалном нивоу. Таква идеја је подржана од стране Савјета Европе и договорено је да ће у наредном краћем периоду бити испитане могућности како да се истој приступи унутар Савјета Европе, али и како да се заједнички аплицира ка Европској унији за додатну подршку.

Радна посјета делегације Синдиката управе РС Стразбуру показала се као веома успјешна. Представници Савјета Европе јасно су  показали да су заинтересовани да помогну Синдикату управе Републике Српске и синдикатима на просторима ЈИ Европе и укажу на значај заједничког подизања капацитета синдиката на регионалном нивоу, те пружању подршке за реализацију заједничких пројекта.