Млади синдикалци успијешно завршили тренинг за будуће вршњачке едукаторе

Млади синдикални активисти из Републике Српске, Србије, Црне Горе, Македоније и Словачке, у Братислави од 20-25. маја упознали су се о људским правима, са фокусом на радним правима младих, негативним појавама и постојећим механизмима заштите. Циљ овог тренинга био је да се стечено знање даље преноси на своје вршњаке на радионицама које ће бити директан резултат окупљања у Словачкој.

Подршку младим полазницима, како током тренинга, тако и даљем раду, осим синдиката -учесника у пројекту (Синдикат управе Републике Српске, Синдикат управе и правосуђа Црне Горе, Синдикат УПОЗ Македоније, Синдикат управе Србије), пружило је удружењ грађана које се баве правима младих – координатор пројекта Развојни центар за младе из Београда „Yоутх wатцх“, Фондација Будва, Синдикално едукативни центар из Бања Луке и Коалиција омладинских организација СЕГА из Прилепа. Такође, као партнер тренингу је присуствовала и представница Центра за напредне студије Југоисточне Европе Универзитета у Ријеци Кристина Смољановић.

Један од разлога зашто су се ови тренинзи показали толико успијешни је и то што се предаваења поред теоретског дијела великим дијелом састоје од широког спектра реалних проблема са којима се у свом раду сурећу најчешће млади синдикалци. Да би тренинг био потпун након упознавања са сваким проблемом реализоване су радионице и посебно осмишљене вјежбе на којима су учесници учили нове начине и методе за најлакше преважилажење проблематичних ситуација. Богато искуство координатора употпунило је тренинг и дало још већи значај овом курсу.

Ријеч учесника тренинга

 Као и послије претходних радионица у оквиру истог пројекта  учесници су исказали захвалност што су добили прилику да надограде своје знање у раде са великим професионалцима у својим областима.

„Утисци о петодневном тренингу су фантастични! И не знам одакле бих прије почела. Сама тема тренинга је била таква да смо о њој могли разговарати још пет дана. Неисцрпна тема, о којој смо разговарали са врхунским предавачима који су нам је још више приближили, научили нас многим стварима које ћемо сада, као фацилитатори, ми преносити младим људима. Бавили смо се појмом ‘млади људи’, шта су асоцијације када помислимо на једног младог човјека, које трендове прате, као и како дизајнирати активности које су им интересантне и прилагодљиве. Научили смо неке нове методе у раду са младим људима и оно најважније-како их мотивисати“, казала је Јована Кривокапић, представница омладинског центра из Будве.

Она је истакла да је свих пет дана тренинга атмосфера била сјајна, да су сви заједнички трудили да дођу до циља, а циљ је свима био исти, да се врате са знањем које ће нам омогућити да приђу младим људима како би их освијестили о правима која имају, да их још више мотивишу да се боре за себе и своје циљеве.

„Учење је пратило и дружење свих делегација, и поред знања, пријатељства су нешто најдрагоцјеније што је свако од нас добио овим окупљањем. Презадовољни постигнутим сада јуримо нова знања и једва чекамо нова окупљања“, рекла је Кривокапићева.

Јован Думић, из Синдиката управе Србије истакао је задовољство поставком тренинга тренинга у Братислави али и оног претходног на Авали.

„Почев од избора теме преко тренера до самих организатора Александре Кнежевић и целог њеног тима. Ни једног тренутка у току боравка ми није било напорно као ни досадно већ напротив јако занимљиво а пре свега корисно за наставак мог синдикалног деловања. Желео бих да нагласим да је одабир појединаца из земаља окружења које учествују био идеалан. Људи који учествују су јако слични мени, са пуно заједничких тема, приступа, идеја а једним проблемом, веће учешће младих запослених у синдикату. Сигуран сам да ће ми се сваки тренутак уложен у овај процес и ову групу вратити вишеструко и да ћемо заједно решити проблем младих у синдикату. Исто тако сам убеђен да ће група временом проширити деловање на остале проблеме из окружења и са стеченим искуством извршити позитивне промене“, истакао је Думић.

Као  нови синдикалци прилику за едукацију имале су Тања Зимоња Штрбац и Милана Љубоја из Синдиката управе Републике Српске. Она је навела како јој је част што је добила прилику да учествује на једном оваквом догађају.

„Упознала сам дивне људе са којима сам кроз пријатан амбијент и позитивну енергију која је владала током свих дана имала прилику да стекнем нове вјештине и научим како и на који начин стећи сазнања везано за људска, радна и социјална права, и нај важније како друге информисати и охрабрити да без страха изразе своје незадовољство и да се боре за оно што им по свим моралним и правним стандардима као човјеку и припада“, у даху је рекла Зимоња – Штрбац.

Љубоја је истакла да се ради о искуству из којег је много научила а као основно би издвојила, да без обзира на услове и начин рада из свега извучемо само најбоље и ставимо фокус на оно сто је нама битно.

„Када спознаш самог себе и окружење у којем дјелујеш, радиш, живиш, када си свјестан свега вриједног око себе, а заштитиш себе од оног мање битног, то је непроцјењиво“, казала је она.

Њихов колега Никола Видачковић, такође из синдиката Управе Републике Српске осврнуо се други аспект важности оваквих тренинга.

„Поред свог знања које нам пренесу тренери и по стажу стари синдикалци можда је чак и важније што свако окупљање учвршћује везе између неких нових синдикалних лидера који су сада тек на почетку а од којих се много очекује. На тај начин ствара се мрежа образованих, елоквентних, за рад спремних особа који планирају да наредних двадесет, тридесет година посвете борби за права радника. Мислим да је то нешто непроцјењиво“, казао је он.

Маја Дончева, млада синдикалка из Македоније чији је тренинг у Братислави био прво присуство таквој врсти радионице.

„Стекла сам многа позитивна искуства и било ми је велико задовољство да будем дио тима с који је била част да се сарађује. Тренинг ме је испунио мотивацијом, ентузијазмом и позитивном енергијом. Стекнула сам много нова пријатељства, дивно искуство и надам се да ће се сарадња наставити“, рекла је Дончева.

Тренинг за едукаторе је дио пројекта „Права у раду, рад на правима“ подржаног од стране Ерасмус+ програма Европске уније.