Међународни дан ватрогасаца (IFFD) обиљежава се 4. маја. Успостављен је након што је 2. децембра 1998. године цијели свијет био згрожен трагичном смрти пет ватрогасаца у пожару у Аустралији. Тог трагичног дана овај догађај уздрмао је заједницу Линтон, Аустралију, али и свијет. Ватрогасци из Линтона, Аустралија, насељеног подручја у држави Викторија добили су хитан позив за узајамну помоћ, што је и довело на мјесто несреће не знајући за очај и трагедију која ће се догодити. Garry Vredeveldt, Chris Evans, Stuart Davidson, Jason Thomas и Matthew Armstrong укрцани су у камионе компаније. Они су били дио штрајкачког тима и послани су да помогну у гашењу пламена. Возећи се према врућој зони, вјетар је нагло промјенио смјер, захвативши камион пламеном и убивши свих пет чланова. Овај несретни инцидент је оно што је инспирисало JJ Edmondson-а да 04. јануара 1999. упути приједлог за обиљежавање међународног дана ватрогасаца, како би подржао пожртвоване ватрогасаце који свакодневно ризикују своје животе како би спасили животе и имовину. Упркос томе што није довољно сјетити се радника само један дан у години већ се на њиховима правима мора радити током читаве године, данас на 4. мај међународни дан ватрогасаца морамо споменути наше колеге и опасности са којима се свакодневно сусрећу.
Радни задаци ватрогасаца врло су различити. Приликом само једне акције могу имати више задатака, као што су руковање ватрогасним апаратима и гашење пожара, спашавање људи и пружање прве помоћи, прозрачивање просторија захваћених димом, изношење особа и добара из објеката захваћених пламеном и низ других послова који се покажу потребнима. Осим што спашавају људе и имовину, ватрогасци помажу и у другим опасностима, као што су пандемије, поплаве, разне друге природне и еколошке катастрофе, a веома често и у саобраћајним несрећама.
Посао ватрогасаца опасан је и захтјеван, али надасве хуман и пожртвован. Њихова професија није важна само у очувању људских живота, приватне и јавне имовине већ и природе као станишта за многобројни биљни и животињски свијет. Свако ко је изабрао овај позив учинио је то сигурни смо из чисте хуманости и нагона за несебичним давањем другима, јер како другачије објаснити да се неко свакодневно излаже тешким и опасним условима. Они се врло често налазе у животно опасним ситуацијама, како би спасили и помогли друге, а да за то ријетко када бивају награђени.
Ипак упркос чињеници да су дијела ових храбрих људи препозната од стране грађана, тако нешто нажалост нису препознале структуре власти. Ватрогасци су потплаћени, а њихов статус у многим пољима није регулисан на најбољи начин или уопште. Наравно да похвале и пријају али од тапшања по рамену се не живи, духовно да али физички сигурно не. Један од основних проблема је непризнавање додатка за сложене послове који им се углавном урачунава у коефицијент сложености за обрачун плата.
У циљу унапређења статуса и положаја ватрогасаца у Републици Српској, Синдикат управе Републике Српске ће одмах након окончања пандемије наставити започете активности у циљу формирања струковног одбора ватрогасаца у оквиру нашег Синдиката. Због специфичности и сложености послова ватрогасаца, овај одбор ће се бавити искључиво питањима из њиховог домена. Још једном позивамо све професионалне ватрогасце у Републици Српској који су заинтересовани за овакав вид организовања да нам се јаве.
Драге колеге, синдикални и животни борци, Синдикат Управе Републике Српске вам жели срећан међународни дан ватрогасаца. Ми ћемо наставити да се боримо за ваша права као што се ви борите за наше животе и безбједност свих 365 дана годишње.