Уз пуно поштовање епидемиолошких мјера, 50 учесника из различитих географских области Републике Српске дискутовало је о новинама које је пројекат унио у рад Синдиката, новим могућностима за интерно подизање капацитета и утицај на друге актере од значаја са јавне сцене, али и свим изазовима у реализацији планираних активности у вријеме пандемије.
Пројектна координаторка Александра Кнежевић представила је укратко све што је реализовано, са посебним фокусом на односу планираног и оствареног, похваливши присутне за активан допринос реализацији пројекта упркос ванредним околностима у којима смо се сви нашли.
“Иницијални тренинг, више од 10 регионалних скупова, редовни ЗООМ састанци, нова секција на сајту Синдиката за онлајн коментарисање аката од значаја, израђен спот са више од 5.000 прегледа, различите обуке и консултативне активности само су неки од резултата пројекта релизованог у турбулентној години иза нас. Сви постављени параметри су премашени, што показује отвореност чланства Синдиката да да сопствени активан допринос у дневним активностима Синдиката, као и спремност да се ухвати у коштац са изазовима из области социјалних и радних права, те рада на унапређењу положаја запослених из сектора администрације. У пројекту је до сада, кроз активности различитог формата, директно учествовало преко 500 особа, што показује да смо на добром путу да новим начином рада значајно унапредимо рад и проактивност самог Синдиката”, изјавила је том приликом Александра Кнежевић.
Присутни су потом са правним експертима Миканом Давидовићем и Милорадом Митровићем разговарали о процесу реформе јавне управе у Републици Српској, посебно се бавећи будућим Законом о државним службеницима, који је био у средишту пројектног синдикалног дјеловања у 2020. години. Упознати су са динамиком процеса, али и коментарима прикупљеним током консултација са чланством. Више од 40 прикупљених коментара јасан је показатељ да је чланство заинтересовано како за поменути акт, тако и за саму прилику да да своје мишљење на питања која сматра суштински важним.
Поред анализе урађеног, дио конференције посвећен је и плановима за наредну годину, а том приликом са учесницима је дијалог водио Божо Марић, предсједник Синдиката. Изражавајући бојазан у вези са потенцијалним посљедицама пандемије, присутни су ипак исказали велики степен креативности и подјелили низ приједлога за годину пред нама, што показује да су пројекат прихватили на најбољи могући начин, свјесни његовог значаја за даљи развој Синдиката.
“Сарадња са Међународним центром Олоф Палме донијела нам је много више од додатних финансија за синдикалне активности – донијела нам је идеје за унапређење рада, уређење унутрашње структуре, јачање спољног дјеловања и утицаја на структуре од значаја за положај радника. Зато смо овом приликом присутнима са поносом представили и два нова интерна акта – Политику родне равноправности и Анти-корупцијски акт Синдиката управе, а током 2021. наставићемо са даљим подизањем капацитета чланства, са посебним фокусом на чланицама Актива жена и стављању женских питања међу приоритете Синдиката. Остварени резултати најбоља су слика значаја пројекта чији смо дио и зато се надамо да ће сарадња са Међународним центром Олоф Палме бити дугог вијека”, изјавио је затварајући скуп Божо Марић.
Пројекат “У сусрет реформама јавне управе” реализује се од јануара 2020. године уз подршку Међународног центра Олоф Палме кроз грант Шведске агенције за међународни развој и сарадњу (СИДА).