Након што је Народна скупштина Републике Српске усвојила измјене и допуне законских прописа као што су Закон о раду; Закон о доприносима; Закона о порезу на лични доходак и преласка на бруто обрачун зарада, неопходно је било приступити измјенама Посебног колективног уговора за запослене у јединицама локалне самоуправе како би се утврдили нови коефицијенти за обрачун зарада преко 6500 запослених. Имајући у виду да су локалне заједнице усвојиле своје буџете, као и да су измјенама законских прописа локалне заједнице изгубиле велики дио изворних прихода у својим буџетима и њихових захтјева да дође до одређених умањења, наш основ циљ био је да сачувамо достигнути ниво плата и права, и да уложимо максимални напор за стварање додатног простора да се кроз појединачне колективне уговоре у локалним заједницама увећају плате у свим платним групама. Након иницијалног састанка 19. јануара када је Министарство управе и локалне самоуправе упознало оба репрезентативна синдиката о приједлогу измјена ПКУ али и томе да измјене ПКУ након Одлуке Уставног суда РС може закључити једино Синдикат управе Републике Српске као потписник основног текста ПКУ, органи Синдиката су наставили преговоре са Министарством управе и локалне самоуправе у циљу закључивања измјена ПКУ. Морамо нагласити да је овај ПКУ једини правни основ за закључивање појединачних колективних уговора у локалним заједницама и да је важност постојања овог акта од неизмјерне важности за све запослене. Због тога смо уложили максимални напор да раднике у 64 локалне заједнице не оставимо без плата, као што су то биле намјере Жутог синдиката!!
Оно што морамо истаћи да смо кроз ПКУ увећали плате за 10% у првој и другој платној групи, а да су сви припадници ватрогасно спасилачких јединица коначно сврстани јединствено у четврту платну групу што је био захтјев Синдиката управе Републике Српске од 2021.године. У свим осталим платним групама створене су правне претпоставке да се кроз закључивање појединачних колективних уговора у свакој локалној заједници дође до повећања плата, што значи да ће синдикалне организације одиграти значајну улогу у наредном периоду.
Преговарачки тим СУРС којег су чинили предсједник Божо Марић, замјеник предсједника Синиша Ћеркета, потпредсједник Лазар Гајић и Милорад Митровић секретар СУРС уложили су максимални напор како би испунили обећање које смо дали када смо формирали Струковни одбор ватрогасаца-спасилаца, а то је да ћемо ватрогасце-спасиоце јасно позиционирати у ПКУ! До сада су ватрогасци-спасиоци били деградирани и омаловажавани када су у питању њихове зараде, јер су у 70% локалних заједница радили за најнижу загрантовану плату! Овим измјенама коначно је ријешен дугогодишњи проблем за 1200 припадника ТВСЈ у Републици Српској.
Користимо ову прилику да се захвалимо министрици Сенки Јујић која је препознала овај проблем ватрогасаца-спасилаца и која је прихватила захтјев Синдиката управе Републике Српске да се ватрогасцима одреди коефицијент четврте платне групе, чиме смо значајно увећали плату за ову групу запослених.
Како је Уставни суд Републике Српске утврдио да је Жути синдикат илити Синдикат локалне самоуправе, управе и јавних служби који дјелује у оквиру Савеза синдиката РС у претходним годинама НЕУСТАВНО и НЕЗАКОНИТО закључивао измјене ПКУ и да су исте ствављене ван правног промета Републике Српске као ништавне, и да Жути синдикат није имао прилику да учествује у процесу измјена ПКУ јер је Уставни суд РС утврдио да измјене могу закључивати искључиво Министарство управе и Синдикат управе Републике Српске, приступили су најприземнијим и примитивним атацима на Синдикат управе Републике Српске.
Усљед неучествовања у закључивању измјена ПКУ, Жути синдикат је доставио дописе свим синдикалним организацијама, начелницима и градоначелницима износећи најогавније лажи и неистине.
У својим дописима најогавније оптужују Синдикат управе РС и Министарство управе да су закључили незаконите, непримјерене и дискриминирајуће одредбе ПКУ?! Оптужују Синдикат управе РС да је издао раднике? Да ли они знају да су ове измјене ПКУ створиле правну претпоставку за обрачун зарада 6500 запослених у градским односно општинским управама, а да су управо ОНИ жељели да 6500 радника остане без тог правног основа?! Да ли знају да су плате запослених у првој и другој платној групи директно увећане од 55-65 КМ? Да је 1200 ватрогасаца-спасиоца коначно добило коефицијент четврте платне групе, а да су у 70% локалних заједница ватргоасци-спасиоци примали најнижу плату у Републици Српској?
На сва ова питања одговоре ће им дати њихово чланство које нам шаље поруке подршке након њихових срамних дописа, свакако да ће то бити валоризовано у наредном периоду када ће усљедити велики повратак запослених у редове Синдиката управе Републике Српске који се показао као једини истински заштитник запослених у јавној управи.
Нове одредбе ПКУ – Измјене ПКУ за запослене у области локалне самоуправе РС – јануар 2022. (1)