Економски изазови са којима се суочава свијет данас, а који се огледају прије свега у увећању животних трошкова и растућој инфлацији, у Републици Српској су као један од приоритета наметнули и питање повећања плата запослених у јавном сектору, од локалног до републичког нивоа.
У жељи да ублажи негативне ефекте инфлације која је према подацима Републичког завода за статистику за протеклих 12 мјесеци нарасла на 13,2%, као и да утиче на унапређење економског положаја запослених у сектору најодговорнијем за свеопшти процес реформи, Влада је показала одговоран приступ – закључен је Споразум о повећању плате за запослене у јавном сектору, те се приступило повећању оних плата које се финансирају из буџетских или јавних средстава. Током маја мјесеца запослени су бољитак осјетили кроз повећање цијене рада, за август је договорено повећање коефицијената које је Народна скупштина Републике Српске усвојила кроз измјене закона о платама, а јануар наредне године донијеће повећање од 5% свима онима чија примање буде испод републичког просјека.
Континуирани преговори и залагања Синдиката управе Републике Српске утицали су и на Посебан колективни уговор за запослене у органима јединица локалне самоуправе, као значајног дијела јавног сектора, а додатни простор за унапређење економског положаја запослених на локалном нивоу огледа се у одређивању увећаног распона цијене рада, чије су границе помјерене на износ од 110,00 КМ до 145,00 КМ.
Створени су основни предуслови да се запосленима у локалној администрацији обезбиједе веће плате. Томе додатно у прилог иде и чињеница да је у свим локалним заједницама дошло до раста прихода од ПДВ-а и осталих пореских прихода, односно да је примјетно увећање прилива средстава у јединице локалне самоуправе. Ипак, сада је на градоначеницима/начелницима да испрате све што је договорено и кроз преговоре са синдикалним организацијама и сами дају допринос унапређењу економског положаја запослених на локалном нивоу.
Пратећи актуелна дешавања и позитивне помаке, запослени у локалној администрацији са пуним правом сада очекују конкретне кораке од стране својих послодаваца, најприје кроз утврђивање нове увећане цијене рада, а потом и кроз анализу могућности увећања коефицијената који се такође налазе у распонима.
Имајући у виду да квалитетна и ефикасна администрација представља један од основних стубова функционисања сваке локалне заједнице, локалне синдикалне организације Синдиката управе Републике Српске усмјериле су фокус ка овом питању, очекујући скори почетак преговора са свим локалним послодавцима и уз пуну спремност да реагују на све потенцијалне компликације и препреке које се у процесу преговора могу појавити.
Борба за бољи положај и унапређење економских права запослених дала је конкретне резултате, али ће једини истински успјех бити када сваки појединац осјети у пуној мјери обезбеђена права, што је управо оно на чему ће Синдикат управе Републике Српске инсистирати у наредном периоду, реагујући као партнер, али и корективни фактор у свим процесима усмјереним ка бољем положају запослених у јавном сектору.